doktor


doktor
Ortodontik Tedavi Sonrası

Bilindiği üzere ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesinin ardından dişi saran dokular, dişlerin yeni pozisyonlarına uyum sağlamak için kemik dokunun henüz tam olarak olgunlaşmaması nedeniyle zamana ihtiyaç duyarlar. Ortodonti tedaviniz için dişinize takılan tel veya diğer apereyler çıkarıldıktan sonra dişleriniz eski pozisyonlarına dönme eğilimindedir ve bunu engellemek için pekiştirme tedavisi şarttır.


Pekiştirme tedavisi süresi ve pekiştirme tedavisinde kullanılacak aygıt türü, aktif ortodonti tedavinizin süresi, yaşınız, tedavinizde gerçekleştirilen diş hareketi ve tedavinizin başındaki anomalinin çeşidine göre değişmektedir.


Ortodontistiniz size en uygun pekiştirme apareyini tespit eder ve braketlerinizin çıkartıldığı gün yahut en kısa sürede takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamamakta ve estetik bakımından da herhangi bir problem oluşturmamaktadır. (Bu apereylerin türleri aşağıda fotoğraflarla verilmiştir) Duruma göre birkaç seans daha ortodonstiniz sizi görmek isteyebilir.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”