doktordoktordoktordoktor
İskeletsel Problemler

Çene kemiklerinin birbirlerine veya kafa kaidesine göre ileride veya geride olma durumudur. Bu tip problemlerin tedavisi için ideal yaş aralığı kızlarda 11-13, erkeklerde ise 13-15’dir.


İSKELETSEL ANOMALİLER

Ancak ergenlik dönemine erken girme ihtimaline karşı iskeletsel problemi olan çocukların 10 yaşlarından itibaren ortodonti uzmanı kontrolünde olması gerekmektedir. İskeletsel problemler ikiye ayrılmaktadır:


Bu problemin tedavisi için aktivatör veya twin-blok adını verdiğimiz hareketli fonksiyonel aygıtlar kullanılarak üst çenenin büyümesi durdurulmakta ve alt çenenin büyümesi aktive edilmektedir. Böylece geride kalmış olan alt çenenin üst çene büyümesini yakalaması sağlanmış olur.


SABİT FONKSİYONEL TEDAVİ

Sınıf II iskeletsel anomalilerin tedavi edilmesinde bir miktar geç kalındığı durumlarda alt çeneyi öne almak için sabit fonksiyonel aygıtların kullanımı gerekmektedir. Bunun sebebi ergenlik dönemindeki maksimum büyüme hızından tam olarak faydalanılamadığı için aygıtların 24 saat kullanılmasının gerekmesidir. Ancak sabit fonksiyonel aygıtların iskeletsel etkileri hareketli fonksiyonel aygıtlara nazaran daha azdır. Bu nedenle iskeletsel anomalilerin düzeltilmesinde son şans sabit fonksiyonel aygıtlardır. Bu şans da elden giderse bu problem sadece cerrahi müdahale ile ortadan kaldırıabilir.


İSKELET SINIF III ANOMALİLER

Alt çenenin normalden ileride veya üst çenenin normalden geride olduğu vakalardır. Bu tip vakalar ortodontide düzeltilmesi en zor vakalardır. Bu anomalilerin oluşmasında en büyük etken genetik geçiştir ancak çevresel faktörlerde anomalinin oluşmasına neden olabilir. Sınıf III anomaliye sahip olan bireylerin tedavisine 10-11 yaşlarından itibaren başlanılmalıdır. Geç kalındığı durumlarda cerrahi müdahale yapılması kaçınılmazdır.


İskeletsel sınıf III anomaliler yüz maskesi adını verdiğimiz bir aygıt ile tedavi edilmektedir. Bu aygıt günde en az 16-18 saat takılmalıdır. Bu şekilde geride kalmış üst çene gelişimi desteklenirken, alt çenenin gelişimi de bir miktar engellenir ve üst çenenin alt çeneyi gelişim açısından yakalaması sağlanır.


Sınıf III anomalilerin bir bölümü çok ciddi vakalardır. Bu vakalarda yüz maskesi anomalinin düzeltilmesinde bir miktar yardımcı olur ancak tam bir düzelme sağlanamayabilir. Bu tip durumlarda 18 yaşına kadar herhangi bir müdahalede bulunulmamakta ve hasta ortognatik cerrahi için bekletilmektedir.


HIZLI ÜST ÇENE GENİŞLETMESİ

Üst çene darlığı ortodontide en sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Bu problemin giderilmesi için ortasında yatay yöndeki genişlemeyi sağlayacak bir vidayla birlikte hazırlanan bir apareyin hastanın üst çenesine 3-6 ay sabitlenmesiyle bu işlem gerçekleştirilir. Aparey üst çenenin gelişim yetersizliği nedeniyle hastaya uygulanmaktadır ve bu yetersizlik çözülmediği takdirde başarılı bir alt-üst çene kapanışı ve dolayısıyla da başarılı bir ortodontik düzeltim elde etmek mümkün olmayabilir. Apareyin ağız içinde büyük bir hacim kaplaması nedeniyle yapıştırmayı takip eden ilk günlerde yeme-içme, yutkunma ve konuşma gibi fonksiyonların gerçekleştirilmesinde güçlükler ve yumuşak dokularda enflamasyonlar görülebilir. Bu fonksiyonlar ilerleyen günlerde normalleşecektir.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”