doktor
Erken Dönem Tedaviler

Erken dönemde (7-10) oluşmuş olan bazı anomalilerin tedavi edilmesi ile ilerde oluşabilecek daha ciddi anomalilerin önüne geçilebilinmekte veya ilerleyen dönemlerde, 12’li yaşlarda yapılacak olan sabit ortodontik tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin erken dönemde yakalanması çok önemlidir. Türk Ortodonti Derneği bütün çocukların 7 yaşını tamamlamadan ortodontik bir değerlendirme almasını tavsiye etmektedir.


Bu dönemde dişlere direk sabit ortodontik tedavi (tel tedavisi) yapılmaz. Detaylı bir muayeneden sonra gerek görüldüğü durumlarda hareketli apareyler kullanılarak basit ortodontik problemlerin giderilmesi sağlanılabilir. İskeletsel problemlerin varlığı bu yaşlarda tespit edilebilir ancak büyüme ve gelişimin 10-15 yaş arasında daha hızlı olması sebebiyle iskeletsel problemlerin ergenlik dönemi dediğimiz bu yaşlar arasında tedavi edilmesi daha uygundur.


Çocuğunuzda parmak emme, ağız solunumu, tırnak yeme, diş gıcırdatma, dişlerinde çapraşıklık ve diş sürmesinde gecikme gibi problemlerin varlığında en yakın ortodonti uzmanına muayene olmaları ilerde daha ciddi problemlerin önlenmesi için gerekmektedir.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”