doktor


doktor


doktor
Braket Çeşitleri

METAL BRAKETLER

Ortodontide en sık kullanılan braket çeşitidir. Ekonomik olmaları nedeniye hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir.


ŞEFFAF BRAKETLER

Plastik, porselen ve safir gibi elementler kullanılarak üretilmişlerdir. Günümüzde en sık kullanılanı porselen braketlerdir. Şeffaf olmaları estetik olarak olumlu katkı yapar ancak braket ile tel arasında meydana gelen sürtünme, metal braketlere oranla daha fazla olduğundan tedavi süresinde bir miktar uzama görülmektedir.


KAPAKLI BRAKETLER

Braket içerisine yerleştirilen telin tutuculuğu braket üzerinde bulunan kapaklar ile olmaktadır.


Diğer braket tiplerine göre avantajı; ligatürleme işlemi kapaklar ile olduğundan, sürtünmesiz sistemlerdir ve ortodontik tedavilerin daha hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerle yapılan tedavilerde, 1-1.5 aylık kontrol süreleri daha uzayabilmektedir. Genellikle metal olmalarına rağmen günümüzde bazı firmaların estetik sürtünmesiz sistemli braketleri bulunmaktadır.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”